Friday, January 18, 2008

Sprzedałeś mieszkanie- rozlicz się z fiskusem

Z uwagi na fakt, iż w wielu miastach Polski sprzedaż mieszkać znacznie zwolniła a nawet stanęła, o czym pisałem w artykule „Koniec szturmu na biura deweloperów”, część inwestorów będzie chciała spieniężyć swoje zyski. Ale uwaga na fiskusa, który może zgarnąć nawet 19% naszego zysku. Na szczęście podatku można uniknąć.


O tym, jaki podatek i zasady rozliczania się nas obowiązują, decyduje data zakupu nieruchomości. Jeśli posiadamy mieszkanie, grunt, działkę lub dom dłużej niż pięć lat- nie ma problemu, podatku nie zapłacimy. Trzeba jedynie mieć na uwadze termin. Ten zawsze liczy się od końca roku kalendarzowego. Jeśli kupiliśmy w marcu 2006 liczymy pięć lat od 31 grudnia tego roku.


Jeśli sprzedajesz nieruchomość przed upływem pięciu lat, musisz zapłacić 10% (dla mieszkań zakupionych do końca 2006) zryczałtowanego podatku dochodowego od kwoty wpisanej w akcie notarialnym pomniejszonej o koszty sprzedaży (opłaty notarialne, wyceny, opinie biegłych, itd.). Podatek należy opłacić w ciągu 14 dni od podpisania umowy w lokalnym US. Nie należy jednak kombinować z zaniżaniem ceny w umowie kupna-sprzedaży. To nie to samo, co kupno czy sprzedaż samochodu. Tutaj możemy być pewni, że pracownicy US nie dadzą się oszukać i wtedy sami ustalą przychód, od którego przyjdzie nam ów podatek zapłacić.


Aby uciec fiskusowi należy w przeciągu 2 lat kupić inną nieruchomość. Należy złożyć w US deklarację, w której stwierdzimy, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży pójdą na inny cel mieszkaniowy, zakup gruntu, budowę lub spłacenie kredytu. Ze zwolnieniem od podatku za spłacenie kredytu jest tak, że możemy spłacić jedynie kredyt zaciągnięty na zakup nowego mieszkania. Natomiast nie możemy spłacić kredytu za mieszkanie, które obecnie sprzedajemy. Wtedy podatek nadal nas obowiązuje. Reasumując spłata kredytu musi być zawsze związana z nabyciem nowej nieruchomości. Dodatkowo ze zwolnienia nie skorzystasz, jeśli zakupujesz nieruchomość rekreacyjną lub odliczasz odsetki od kredytu w ramach ulgi budowlanej.



Zapomniałeś złożyć deklarację? Nic się nie stało. Zwolnienie nadal ci przysługuje jeśli nadal zamierzasz wydać zarobione pieniądze na zakup innej nieruchomości w przeciągu 2 lat. A jeśli tego nie zrobisz? Zapłacisz podatek wraz z odsetkami. US nie zapomni. Dostaniesz wezwanie z prośbą o przedstawienie dowodów twojej nowej inwestycji. Jeśli takich brak to płacisz odsetki w wys. połowy należnych odsetek za zwłokę przez pierwsze dwa lata, a po upływie dwóch lat pełne za zwłokę- obecnie 13%.


Zapłaciłeś podatek a potem kupiłeś mieszkanie? Zwróć się do US o zwrot dokonanej nadpłaty!


Dla mieszkań zakupionych w 2007 podatek wynosi 19%. Gdy kupiłeś kawalerkę za 100tyś. zł. a teraz chcesz sprzedać za 150tyś, podatek 19% zapłacisz od 50tyś. Od tej kwoty można jednak odjąć koszty związane z uzyskaniem tego przychodu, czyli np. prowizje bankowe, agencji, koszty przewalutowania, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilno prawnych, itd. Dochód uwzględnia się w picie rocznym.


Wyjątek? Owszem, trzeba się zameldować. Osoba zameldowana w sprzedawanym lokalu co najmniej 12 miesięcy jest zwolniona z płacenia podatku. Nie wystarczy zameldowanie czasowe ani fakt zamieszkiwania w lokalu. Musi być meldunek. Nie ma nawet znaczenia czy będąc zameldowany byłeś właścicielem lokalu. Trzeba jednak pamiętać o złożeniu stosownego oświadczenia w US w terminie do 14 dni od dokonania sprzedaży.


Mieszkanie w spadku? Darowizna? Nie ma problemu, podatku nie płacisz. Składasz jedynie formularz SD-Z1 w US. Problem jednak się zaczyna, gdy chcesz mieszkanie sprzedać. Od 1 stycznia 2007 obowiązuje 19% podatku dochodowego. Jak tego uniknąć? Identycznie jak powyżej. Należy zameldować się w odziedziczonym mieszkaniu na okres co najmniej 12 miesięcy lub poczekać pięć lat. Najlepiej jednak będzie, gdy obecny właściciel sprzeda nieruchomość i zamiast darowizny w jej postaci podaruje pieniądze uzyskane ze sprzedaży.


NJA ©2007 Możesz opublikować powyższy artykuł na swojej stronie po uprzednim kontakcie z administratorem portalu- admin@foldernieruchomosci.pl

Nieruchomosci Ogłoszenia